
Choroba alkoholowa
Choroba alkoholowa ma miejsce wtedy, kiedy człowiek odczuwa przymus picia. Prowadzi to do zaburzeń zdrowotnych (psychicznych i fizycznych) jak i społecznych. Picie alkoholu towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Zwykle spożywamy go przy okazji imienin, urodzin, a czasami jako forma relaksu po ciężkim dniu. Dlatego pomiędzy alkoholizmem, a brakiem nałogu jest cienka granica. Ważnym symptomem początku choroby alkoholowej jest nasz nastrój. Jeżeli dobre samopoczucie jesteśmy w stanie osiągnąć dopiero po spożyciu alkoholu, a bez niego czujemy się rozdrażnieni to ważny sygnał, aby natychmiast odstawić picie.
Miłe złego początki
Początki alkoholizmu nie wyróżniają się niczym szczególnym od tzw. okazjonalnego picia. Osoby chore sięgają po butelkę w sytuacjach trudnych, stresujących. W alkoholu odnajdują sposób na rozluźnienie, rozładowanie emocji. Choroba alkoholowa powoduje niemożność poradzenia sobie samodzielnie z problemami. Alkoholik co rusz wymyśla okazję do picia, jest skłonny do picia w samotności, pora dnia nie ma dla niego różnicy, tak naprawdę może pić w dowolnym momencie. W skrajnych przypadkach samotne picie trwa do utraty świadomości. Wpadnięcie w spiralę uzależnienia jest nagłe, chory nie zdaje sobie sprawy, że jest uzależniony i potrzebuje natychmiastowej pomocy. Dalsze picie powoduje szereg objawów (głód alkoholowy, zespół abstynencyjny). W zaawansowanym stadium choroba alkoholowa powoduje znaczny wzrost tolerancji na alkohol, a z drugiej strony organizm jest nim coraz bardziej osłabiony. Duże zatrucie organizmu alkoholem skutkuje powstawaniem psychoz alkoholowych, napadami agresji itp. Na tym etapie często dochodzi do rozpadów rodzin, lub wykluczenia społecznego (zwolnienie z pracy).
Choroba alkoholowa – leczenie
Wyjście z alkoholizmu to bardzo długotrwały proces. Najważniejsze w nim jest zrozumienie przez osobę chorą problemu i wykazanie chęci leczenia. Istotna jest determinacja w postanowieniach, chory do końca swojego życia nie powinien spożywać żadnej ilości alkoholu, gdyż może to skutkować szybkim powrotem do uzależnienia. Leczenie choroby rozpoczyna się od przerwania spożywania alkoholu, wyeliminowania syndromu odstawienia. Leczenie powinno się odbywać w ośrodkach terapii uzależnień. Polega ono na łączeniu odwyku alkoholowego i psychoterapii. Sesje terapeutyczne powinny być prowadzone zarówno indywidualne jak i grupowe.