Dobry ośrodek leczenia uzależnień
Istnieje kilka ważnych czynników, dla których przed podjęciem terapii uzależnień osoba potrzebująca pomocy, bądź ich rodziny poszukują informacji na temat dobrego ośrodka leczenia uzależnień. Jest to wystarczający powód, aby się tym zająć. Rogers (1958) uważa, że pomagający muszą być otwarci. Dla rozwoju pacjenta w relacji pomagania dobry ośrodek leczenia uzależnień to taki, w którym panuje:
- bezwarunkowa akceptacja – pomagający powinien okazywać akceptację pacjenta jako osoby wartościowej bez względu na to, kim on jest, co mówi lub co robi.
- autentyczność i spójność – pomagający powinien być autentyczny, szczery, uczciwy i jednoznaczny. Jego wypowiedzi powinny być zgodne z działaniami.
- empatia – pomagający powinien umieć się komunikować empatycznie. Zrozumieć perspektywę pacjenta i upewnić go, że czuje i rozumie jego problemy z jego punktu widzenia.
Istotną sprawą, o której należy pamiętać przy wyborze ośrodka jest sprawdzenie czy dany ośrodek poddaje się superwizji lub konsultacji klinicznej. Terapeuta uzależnień jest świadomy niebezpieczeństw wynikających z jego możliwości wpływania na innych. Dlatego tak ważna jest superwizja lub konsultacja kliniczna.
Dobry ośrodek leczenia uzależnień – odmienne formy pomocy
Wielokrotnie podkreślamy, że dobre ośrodki leczenia uzależnień dbają o odmienne formy pomocy. Są to między innymi:
- rozmowy indywidualne, na której realizowane są cele i zadania terapii, rozpoznanie kłopotów życiowych i ich związek z piciem/braniem/graniem.
- grupy terapeutyczne, które polegają na tym, że pacjenci mogą sobie naprawdę realnie pomóc i odkryć, że terapeuta nie jest jedyną osobą w grupie, która ma coś wartościowego do zaoferowania. Członkowie grupy mogą powiedzieć coś o swoim bezpośrednim doświadczeniu z innymi, czego nie może zrobić żaden terapeuta.
- warsztaty psychoedukacyjne mają na celu wspieranie rozwoju osobistego w poszerzeniu wiedzy o uzależnieniu. Poznanie mechanizmów uzależnienia, faz rozwoju choroby, a także narzędzi potrzebnych do uwolnienia się od uzależnienia.
- powitanie dnia podczas którego jest okazja do podzielenia się swoimi uczuciami. Ma to na celu nabyć umiejętność rozpoznawania i nazywania swoich uczuć. Przedstawienie dzienniczka głodu, który jest narzędziem do przeciwdziałania nawrotom, które są wpisane w chorobę.
- zakończenie dnia to okazja aby powiedzieć sobie coś miłego np. podziękować drugiej osobie za pomoc, a przede wszystkim podziękować sobie za przeżyty dzień w trzeźwości.
Często pacjenci lub rodziny osoby uzależnionej kierując się wyborem ośrodka pragną znaleźć pomoc, która zapewni 100% uzdrowienia osoby chorej. Nie mniej jednak na długotrwały efekt leczniczy nakłada się wiele elementów takich jak:
-
- elementy lecznicze.
-
- doświadczenia terapeutów.
- najważniejsze – motywacja pacjenta.
W początkowym etapie leczenia nie ma znaczenia czy pierwsza pojawia się motywacja wewnętrzna ( „Ja chcę”) czy zewnętrzna („inni chcą”). Ważne żeby się pojawiła. Motywacja nie jest stała, i często się zmienia z zewnętrznej w wewnętrzna i na odwrót.
Proszę pamiętać – dobry ośrodek leczenia uzależnień, to taki który ma świadomość tego, że nie może zagwarantować 100% pewności uzdrowienia (a tak wiele ośrodków to robi). My ze swojej strony po terapii pomagamy w stworzeniu sieci wsparcia. Dbamy także, aby każdy pacjent przed wyjściem miał drogowskaz w postaci ROCZNEGO PLANU ZDROWIENIA.