Detoks
Detoks
W trosce o komfort naszych gości podczas trudnej drogi prowadzącej do zerwania z nałogiem, przygotowaliśmy specjalną ofertę Detoks. Ośrodek Terapii In Puris prowadzi detoks alkoholowy w bardzo komfortowych warunkach, pod nadzorem specjalistów o najwyższych kwalifikacjach. Oferujemy Państwu przestronne pokoje, w pełni wyposażone m.in. w wygodne łóżka, z dostępem do sieci Wi-Fi a także pełne wyżywienie. Stosujemy metody, które maksymalnie łagodzą nieprzyjemne skutki odstawienia, a proces detoksu przebiega bezpiecznie. Dzięki niemu możemy uniknąć lub zminimalizować możliwość wystąpienia padaczki alkoholowej lub stanów depresyjnych. Detoksykacja stosowana jest na kilkanaście godzin od momentu odstawienia alkoholu, narkotyków lub innych substancji psychoaktywnych, w tym leków. Ma na celu usunięcie toksyn i przywrócenie odpowiedniej gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Długotrwałe picie alkoholu lub zażywanie narkotyków zmienia poziom najważniejszych pierwiastków w organizmie, więc przywrócenie ich na normalny poziom jest koniecznością.
Kiedy detoks jest koniecznością?
O konieczność przeprowadzania detoksu decyduje lekarz, po konsultacji z terapeutą, który przeprowadza wywiad medyczny. Ważne są: długość ciągu alkoholowego/narkotykowego oraz ogólny stan psychofizyczna Pacjenta.
Podczas wywiadu terapeuta może zdecydować czy konieczna jest konsultacji medyczna. Pacjent do ośrodka powinien przyjechać z pełną dokumentacją medyczną –jeżeli taką posiada oraz z lekami – jeżeli takie przyjmuje.
W trakcie pobytu Pacjenta w Ośrodku lekarz zleca pełen pakiet badań laboratoryjnych. Ich koszt wliczony w koszt pobytu. Każdy pacjent, którego stan wymaga ustabilizowania ma podawany roztwór elektrolitów oraz leki przepisane przez lekarza psychiatrę zatrudnionego w Ośrodku.
Skala CIWA-A
Skala ta jest najczęściej używana do badania nasilenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych. Zawiera ona piętnaście najważniejszych alkoholowych objawów abstynencyjnych. Warte podkreślenia, że to są to nie tylko objawy subiektywne, lecz wegetatywne i somatyczne (każdym objawom jest przypisywana waga od 0-7 pkt.). Skalę tę mogą wypełniać nie tylko lekarze, lecz przeszkoleni pracownicy medyczni. W zależności od wyniku słabemu, średniemu i znacznemu objawowi AZA odpowiadają średnie wartości ok. 20,5 pkt., 24 pkt., 29 pkt., pacjenci z wynikiem poniżej 12 pkt. nie wymagają hospitalizacji psychiatrycznej.
Przykładowa karta pomiaru alkoholowego zespołu abstynencyjnego:
- Nudności i wymioty: („Czy czuje pan/i dolegliwości żołądkowe ? Czy pan/i wymiotował/a ?”)
0 pkt – Bez nudności i wymiotów
1 – Słabo nasilone nudności, bez wymiotów
4 – Przemijające nudności i skurcze przewodu pokarmowego
7 – Ciągłe nudności, częste skurcze i wymioty - Drżenie (przy wyciągniętych rękach i rozstawionych palcach)
0 pkt – Bez drżenia
1 – Niewidoczne, ale może być odczuwalne przy dotknięciu palcami
4 – Średnio nasilone: zauważalne przy wyciągniętych rękach
7 – Znacznego stopnia: zauważalne nawet bez wyciągnięcia ramion - Pocenie się: (z obserwacji)
0 pkt – Niezauważalne
1 – Słabo wyczuwalne pocenie się, wilgotne dłonie
4 – Krople potu na czole
7 – Zlewne poty - Zaburzenia czucia: („Czy miewa pan/i odczucie świądu, drętwienia, pieczenia, kłucia lub chodzenia robaków na lub pod skórą ?”)
0 pkt – Nie ma
1 – Bardzo słabe
2 – Słabe
3 – Średnie
4 – Średnio nasilone omamy
5 – Nasilone omamy
6 – Krańcowo nasilone omamy - Słuchowe zaburzenia postrzegania („Czy jest pan/i nadwrażliwy/a na dźwięki ? Czy są one głośniejsze lub ostrzejsze niż zwykle ? Czy są one przeszkadzające lub przerażające ? Czy słyszy pan/i głosy, których istnienia nie można wyjaśnić ?” + obserwacje)
0 pkt – Nieobecne
1 – Bardzo słabe
2 – Słabe
3 – Średnie
4 – Średnio nasilone omamy
5 – Nasilone omamy
6 – Krańcowo nasilone omamy - Wzrokowe zaburzenia postrzegania: („Czy razi pana/ią światło ? Czy jego kolor zmienił się ? Czy widzi pan/i coś co panu/i przeszkadza ? Czy widzi pan/i rzeczy, których tam nie ma ?” + obserwacje)
0 pkt – Nieobecne
1 – Nieznaczna nadwrażliwość
2 – Mała nadwrażliwość
3 – Średnia nadwrażliwość
4 – Średnio nasilone omamy
5 – Nasilone omamy
6 – Krańcowo nasilone omamy - Omamy
0 pkt – Nieobecne
1 – Tylko wzrokowe lub tylko słuchowe
2 – Nie połączone słuchowe ze wzrokowymi
3 – Połączone słuchowe ze wzrokowymi - Zaburzenia świadomości
0 pkt – Zachowana orientacja
1 – Nieradzenie sobie z seryjnym dodawaniem lub niepewność co do daty
2 – Nieprawidłowa data (nie więcej niż 2 dni)
3 – Nieprawidłowa data (ponad 2 dni)
4 – Nieprawidłowa orientacja w miejscu i co do osób - Kontakt z pacjentem
0 pkt – W kontakcie z badającym
1 – W kontakcie powierzchownym
2 – W kontakcie pozornym (niepełna świadomość sytuacji)
4 – Okresowo bez kontaktu
7 – Bez kontaktu z badającym - Lęk
0 pkt – Bez lęku
1 – Nieznaczny lęk
4 – Średnio nasilony lęk albo wzmożona czujność
7 – Ostre stany paniki widywane w ciężkim stanie delirium lub ostrej schizofrenii - Agitacja
0 pkt – Normalna aktywność
1 – Nieco większa niż normalna
4 – Średnio nasilona ruchliwość lub niepokój manipulacyjny
7 – Chodzenie w niepokoju podczas badania lub walka z otoczeniem - Zaburzenia myślenia (gonitwa myśli)
0 pkt – Nieobecne
1 – Mała kontrola nad myśleniem
2 – Zajęty nieprzerwanymi nieprzyjemnymi myślami
3 – Myślenie szybko przemijające i pozrywane - Drgawki
0 pkt – Nieobecne
7 – Obserwowano - Bóle głowy, uciski
0 pkt – Nieobecne
1 – Bardzo nieznaczne
2 – Słabe
3 – Średnie
4 – Średnio ciężkie
5 – Nasilone
6 – Bardzo nasilone
7 – Krańcowo ciężkie - Przekrwienie twarzy:
0 pkt – Nie ma
2 – Słabe lub średnie
3 – Znaczne
Detoks od środków psychoaktywnych w Prywatnym Ośrodku Terapii
Detoks alkoholowy prowadzony jest przez specjalistów o wieloletnim doświadczeniu i najwyższych kwalifikacjach. Charakteryzuje się on maksymalną skutecznością, a powrót do dobrego samopoczucia fizycznego naszych gości jest wyjątkowo szybki. Detoks opieramy na metodach pozwalających szybko i bezpiecznie wyeliminować nieprzyjemne i niebezpieczne objawy nagłego odstawienia alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Niesłychanie istotnym elementem detoksu jest doprowadzenie organizmu do stanu równowagi.
Oferta Detoks VIP wykorzystując skuteczne metody detoksykacji zapewnia szybką poprawę samopoczucia. Detoks w IN PURIS to indywidualne podejście do każdego Pacjenta, doskonała opieka specjalistów podczas całego procesu detoksykacji. Gwarantujemy naszym Pensjonariuszom pełną anonimowość oraz dostosowanie naszych działań i ich intensywności do indywidualnych potrzeb i oczekiwań . Osoby przebywające w Ośrodku otoczone są kompleksową opieką medyczną, dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie wsparcia farmakologicznego.
Jeżeli podjąłeś już decyzję i zdecydowałeś się na zerwanie z nałogiem, ale czujesz, że potrzebujesz wsparcia, nasza oferta Detoks VIP będzie dla ciebie doskonałym rozwiązaniem. Odzyskasz pełnię sił fizycznych, a cały proces detoksu będzie przeprowadzony w bezpiecznych warunkach. Mamy w swojej kadrze lekarza psychiatrę, psychologa, specjalistów psychoterapii uzależnień: panią Agnieszkę, panów Piotra Kluskę i Piotra Wodzikowskiego oraz opiekunów grupy pana Krzysztofa i Michała, którzy dbają o samopoczucie Pacjenta i komfort Jego pobytu naszym Ośrodku.