Ośrodek odwykowy
Dobry ośrodek odwykowy to nie tylko bezpieczny detoks organizmu czy połączenie terapii indywidualnej i grupowej dla każdego pacjenta. Po wyjściu z ośrodka bardzo ważnym etapem jest uczestniczenie w terapii zapobiegającej nawrotom. Przyjeżdżanie do ośrodka i aktywne spotkania z grupami wsparcia są bardzo pomocne w realizacji wytrwania w trzeźwości. Podczas terapii najważniejsze jest przewartościowanie swojego życia przez pacjenta. Wynika to z konieczności zmiany:
- przyzwyczajeń
- zachowań
- relacji międzyludzkich
- reakcji na stres
- myślenia o swoim życiu
Jak przekonać do leczenia osobę uzależnioną?
Aby rozpocząć leczenie na początku musimy przekonać do tego osobę uzależnioną. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ mechanizm tej choroby opiera się na mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Do chorej osoby nie docierają żadne negatywne sygnały, które sygnalizują osoby najbliższe. Wynika to z tego, że osoba pijąca alkohol, czy biorąca narkotyki nie radzi sobie z negatywnymi emocjami bez sięgania po nie. Znajduje coraz więcej powodów, aby znaleźć wymówkę dlaczego to robi. Częstym przypadkiem jest próba całkowitego wyparcia problemu – słyszymy “Gdybym chciał to bym nie brał/nie pił…”. Im głębsze uzależnienie tym coraz większe zaburzenie postrzegania rzeczywistości. Uzależniony zazwyczaj wpada w gniew gdy chcemy z nim porozmawiać o rozpoczęciu leczenia. Czy jednak te trudności są nie do przezwyciężenia? Na pewno nie, ponieważ wielu osobom udało się wyrwać ze szponów nałogu.
Najważniejsze by osoba, która jest uzależniona nie czuła się nietykalna. Wszelkie tuszowanie przed innymi nałogu, czy wstawianie się np. za mężem w pracy z jego nieobecności lub spłacanie za niego zobowiązań powoduje, że ta bezbronność eskaluje chorobę. Groźba wyprowadzenia się od osoby uzależnionej lub na przykład ryzyko utraty przez niej pracy może być wystarczającym sygnałem do podjęcia leczenia. Najważniejsze, żeby nasza argumentacja była prawdziwa. Jeżeli coś już przedstawiliśmy osobie uzależnionej to musimy mieć możliwość przerodzenia słów w czyny. Rzucenie słów “wyprowadzam się” musi mieć pokrycie w rzeczywistości. Dobrym rozwiązaniem jest rozmowa z osobą uzależnioną. W tej rozmowie powinno wziąć udział kilka osób z najbliższego otoczenia chorego. Każda osoba powinna mieć dobre nastawienie i mieć chęć pomocy uzależnionemu. Dobrze by było, aby taką rozmowę przeprowadzić wg scenariusza, który zostałby przygotowany przez terapeutę uzależnień.
Metoda interwencji
Dobrze przygotowana metoda interwencji w większości przypadków skłania osobę uzależnioną do podjęcia leczenia. Celem takiej metody jest doprowadzenie do pierwszego kontaktu z pracownikami ośrodka odwykowego. Takie spotkanie jest aranżowane w tajemnicy przed osobą, która wymaga leczenia. Dzięki temu w obecności członków rodziny i najbliższych przyjaciół odbywa się sesja, na której choremu przedstawia się argumenty za koniecznością podjęcia leczenia.
Konfrontacja powinna mieć życzliwy charakter. Nie może być atakiem bezpośrednio na osobę chorą, lecz na jego próbę obrony i zaprzeczenia jego stanu. Osoba, która bierze udział w interwencji musi być trzeźwa. Najlepszym rozwiązaniem jest też zapewnienie neutralnego miejsca. Podczas rozmowy należy zapewnić jej komfort – ograniczając do minimum wszystko co mogłoby ją rozpraszać. Dobre przygotowanie wymaga także zrobienia odpowiednich prób, które pozwolą poczuć się pewniej podczas właściwej rozmowy. Należy pamiętać, aby w takim spotkaniu brały udział co najmniej 2 osoby. Próba zmierzenia się w pojedynkę z uzależnionym zwykle nie przynosi efektu. Warto również wyznaczyć osobę, która zgodzi się poprowadzić spotkanie, tak aby każdy miał możliwość do końca wypowiedzieć swoje zdanie do końca. Jeżeli czujemy się niepewnie powinniśmy skorzystać z porad profesjonalisty, który stosował tę metodę. Pomoc doświadczonego psychoterapeuty na pewno pozwoli skuteczniej przeprowadzić interwencję.
Ośrodek odwykowy a program 12 kroków
Wiedza, która jest przekazywana przez naszych doświadczonych psychoterapeutów sprawia, że nasi pacjenci zaczynają rozumieć w jaki sposób przebiega uzależnienie i w jak negatywny sposób oddziałuje na najbliższych. Bardzo ważny w pomocy dla osoby uzależnionej jest opracowany w połowie XX wieku program 12 kroków. Jego realizacja jest bardzo ważnym elementem terapii odwykowej.
W pierwszym kroku pacjent musi zdać sobie sprawę, że uzależnienie przejęło nad nim całkowicie kontrolę, a on sam jest na tyle bezsilny, że potrzebuje pomocy z zewnątrz. Drugi krok stawia na odzyskanie równowagi psychicznej oraz możliwości odpowiedniej oceny swojej sytuacji. W kroku trzecim pacjent mierzy się z lękami i obawami, które są związane z kontrolowaniem rzeczywistości przez niego samego. Czwarty krok to praca nad swoim charakterem, osoba uzależniona, która rozpoczyna proces zdrowienia bywa porywcza, impulsowa a czasem nawet agresywna. W kroku piątym pacjent musi nauczyć się opowiadać innym osobom na temat swoich wad i błędów, które popełniał w swoim życiu.
Szósty krok mówi nam o tym, że jesteśmy gotowi na przyjęcie pomocy od osób, które nam ją ofiarują. W siódmym kroku podstawą jest wiara, że ktoś jest nam w stanie pomóc. W ósmym kroku uzależniony sporządza listę osób, którym sprawił ból i zamierza im to zadośćuczynić. Dziewiąty krok to decyzja, aby zrobić wszystko, aby odkupić swoje przewinienia w taki sposób, aby swoim bliskim nie sprawić przykrości. Krok dziesiąty to dalsza praca nad listą skrzywdzonych osób. Jedenasty krok to wdzięczność dla naszych najbliższych, przyjaciół za pomoc, której nam udzielili. Ostatni krok to oddanie siebie – gotowość do niesienia pomocy innym, którzy się do nas zgłoszą w taki sam sposób, jak ta pomoc została udzielona nam.
Ośrodek odwykowy a inne formy terapii
Nasz prywatny ośrodek odwykowy prowadzi tylko leczenie uzależnień w formie zamkniętej. Dzięki temu mamy kontakt z pacjentem praktycznie 24 godziny na dobę. Pozwala to na lepszą kontrolę nad procesem zdrowienia i większą szansę na wyrwanie się z nałogu. Terapie otwarte lub wizyty w poradniach leczenia uzależnień mogą być mniej efektywne ze względu na brak separacji osoby uzależnionej od negatywnego wpływu towarzystwa lub dostępu do używek. W chwilach słabości uzależniony zamiast porozmawiać z psychoterapeutą sięga po używki. Wyleczenie z uzależnienia to bardzo trudny i długotrwały proces. Najmniejszy błąd powoduje, że osoba znów wraca na początek swojej drogi.
Program “Nawroty”
Po ukończeniu terapii w naszym ośrodku dbamy o to, aby osoba uzależniona nie powróciła do nałogu. Tematyczne spotkania odbywają się cyklicznie. Omawiamy na nich przede wszystkim w jaki sposób rozpoznać symptomy nawrotu choroby,jak dbać o zdrowie fizyczne czy jak należy przeciwstawić się nudzie, tak aby nie stała się wyzwalaczem.