Prywatny odwyk, najpierw detoks
Prywatny odwyk od alkoholu powinien rozpocząć się od rozpoznania stanu w jakim stadium uzależnienia znajduje się pacjent. W wielu przypadkach należy oczyścić organizm uzależnionego od toksycznych substancji, które zgromadziły się w organizmie. Przeprowadzenie detoksu pozwala na doprowadzenie organizmu do równowagi fizykochemicznej zwanej homeostazą. Dzięki niemu uzupełniamy niedobory elektrolitów, soli mineralnych i witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu pacjenta.
Prawidłowe przeprowadzenie detoksu złagodzi skutki zespołu abstynencyjnego. Dzieje się tak ze względu na adaptację naszego ciała do nowych warunków. Jeżeli uzależniony przyjmował przez wiele miesięcy (a czasem i lat) bardzo regularnie alkohol to jego nagłe odstawienie może być fatalne w skutkach. Bez odpowiedniej opieki medycznej odczujemy nieprzyjemne objawy, które będą rezultatem głodu biochemicznego. Detoks wg kryterium NFZ trwa od 7 do 10 dni. Po tym czasie stan uzależnionego jest doprowadzony do względnej równowagi, która pozwala na rozpoczęcie terapii. Alkoholik podczas detoksu ma podawaną witaminę B1, magnez i potas. W cięższych przypadkach w celu złagodzenia zespołu abstynencyjnego podaje się środki przeciwbólowe, nasenne oraz uspokajające.
Osoba uzależniona po odstawieniu alkoholu może mieć bóle mięśni, bóle głowy, wykazywać nadmierne pocenie się, przechodzić nudności, wymioty, biegunki, w kolejnej fazie mogą pojawić się uczucia rozdrażnienia, zaburzenia snu, napady lęku lub agresji, a nawet omamy.
Detoks jest bardzo skomplikowanym procesem wymagającym profesjonalnej opieki. Próba odbycia go na własną rękę w domu nie jest dobrym pomysłem, gdyż mocno rozwinięty zespół abstynencyjny może doprowadzić do wielu powikłań, a nawet śmierci.
Prywatny odwyk – psychoterapia
Po ukończeniu oczyszczania organizmu i zwalczeniu skutków zespołu abstynencyjnego pacjent jest gotowy na prywatny odwyk alkoholowy. Skuteczna terapia polega przede wszystkim na zrozumieniu istoty problemu przez samego uzależnionego. Poddanie się leczeniu musi być w pełni świadomie i koniecznie wynikać z woli pacjenta. Odwyk, który rozpoczyna się pod przymusem otoczenia nigdy nie będzie skuteczny.
W alkoholizm najczęściej popadają osoby, którym brakuje umiejętności życiowych, nie potrafią poradzić sobie w społeczeństwie samodzielnie. Przez to strach, ból i inne nieprzyjemne emocje są katalizowane przez nich za pomocą alkoholu.
W naszym ośrodku prywatny odwyk alkoholowy to przejście przez zespół abstynencyjny w sposób bezpieczny w komfortowych warunkach. To grupa psychoterapeutów dostępna dla każdego pacjenta. Autorska terapia dopasowana do każdego przypadku.
Dodatkowym czynnikiem jest położenie ośrodka z dala od miejskiego zgiełku, na łonie natury. Piękne okoliczności przyrody mają zbawienny wpływ na osoby uzależnione. Oferujemy również szereg dodatkowych zajęć, które pozwalają u naszych pacjentów wyzwolić podkłady kreatywności, staramy się ich zarazić jakąś pasją, hobby, tak aby przebieg procesu zdrowienia przebiegał dużo szybciej i sprawniej.