Objawy alkoholizmu – kiedy przekraczamy granicę?
Objawy alkoholizmu szczególnie w początkowej fazie są bardzo trudne do rozpoznania przez osoby postronne. Postawienie diagnozy jest bardzo trudne z uwagi na fakt ukrywania tego faktu przez osoby uzależnione. Najczęściej do rozpoznania choroby dochodzi w bardzo późnej fazie, co skutkuje trudniejszą pracą do wykonania w celu rozpoczęcia powrotu do zdrowia. Z uwagi na cienką granicę pomiędzy kontrolowanym a niekontrolowanym spożywaniem alkoholu diagnoza tego typu przypadłości jest niezwykle trudna.
Alkoholizm jest skomplikowaną chorobą psychiczną, której mechanizmy powodują, że osoba chora nie przyjmuje do wiadomości, że jest alkoholikiem. Dodatkowo rozwój choroby potęgują najbliżsi, którzy ze względu na wstyd (“co powiedzą znajomi, co powie dalsza rodzina”) nie chcą pogodzić się z faktem, że najbliższa osoba jest alkoholikiem. Tak postawa powoduje, że osoby trafiające na leczenie alkoholizmu są często w bardzo zaawansowanym stadium choroby.
Diagnozę stawia lekarz psychiatra, psycholog lub specjalista od psychoterapii uzależnień. Dzieję się to na podstawie obserwowanych przez niego objawów.
Sygnały ostrzegawcze
W pierwszej kolejności wymieńmy kilka symptomów, które mogą prowadzić do alkoholizmu:
- regularne, codzienne picie (np. 2 piwa)
- szukanie “na siłę” powodów do wypicia
- spożywanie alkoholu na kacu
- picie do “urwania filmu”
- picie w samotności
- zwiększona tolerancja na alkohol
- picie w celu łagodzenia sytuacji stresujących
Osoby podatne na chorobę
Osoby, które częściej niż inni mają problem z alkoholem to:
- dorosłe dzieci alkoholików (DDA)
- spożywające alkohol w młodym wieku
- osoby mało asertywne
- te, które starają się, aby alkohol był katalizatorem dla ich problemów
Objawy alkoholizmu
W wielu opracowaniach znajdziemy bardzo dużo czynników warunkujących chorobę alkoholową. Głównym winowajcą jest głód alkoholowy. Osoba chora odczuwa silne pragnienie sięgnięcia po alkohol, jego odstawienie powoduje jej gorsze samopoczucie. Następny niepokojący objaw, rzutujący bezpośrednio na nasz organizm jest zespół abstynencyjny. Charakteryzuje się on zaburzeniem rytmu serca, zmianami ciśnienia krwi, drżeniem rąk czy całego ciała. W zaawansowanym stadium mogą pojawić się halucynacje, napady drgawkowe czy majaczenia.
Skupienie swojego życia na piciu – dla chorego zaczyna się liczyć w życiu tylko alkohol. Zaniedbuje przy tym swoje dotychczasowe hobby, zainteresowania, kontakty ze znajomymi czy z rodziną. Zaczyna mieć kłopoty w pracy, co w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do utraty pracy. Nie wyciąganie wniosków z negatywnych skutków – alkoholik pomimo świadomości, że przez picie traci kontrolę nad swoim życiem i zdrowiem uporczywie spożywa alkohol.
Paranoja alkoholowa powoduje bardzo duże wahania nastroju, wzmacnia podejrzliwość w stosunku do partnera. Pojawiają się na tym etapie oskarżenia o zdradę, szpiegowanie partnera czy przeglądanie jej/jego rzeczy w poszukiwaniu dowodów na swoją tezę. Otępienie alkoholowe pojawia się już w bardzo zaawansowanej fazie alkoholizmu. Objawia się silnym upośledzeniem możliwości intelektualnych, osoba chora ma duży kłopot z koncentracją, pamięcią, sprawnością fizyczną. Zespół Korsakowa jest przewlekłą chorobą towarzyszącą alkoholizmowi. Cierpiący na to zaburzenie są całkowicie zdezorientowani, nie wiedzą jaki jest dzień, która może być godzina. Do końca nie zdają sobie sprawy gdzie się znajdują i w jaki sposób trafili w dane miejsce. Ogromne luki w pamięci wypełniają nieprawdziwymi historiami, które są iluzją ich mózgu. W skrajnych przypadkach schorzenie to może prowadzić do niedożywienia i śmierci.
Depresja – objaw i przyczyna?
Osoby nie radzące sobie z problemami w życiu, często sięgają po alkohol, aby uśmierzyć ból z tym związany. Początkowo alkohol jest odskocznią, “dobrym” towarzyszem niedoli. Niestety z czasem staje się swoistym silnikiem, który z coraz to większą siłą pogłębia stan depresyjny. Regularne spożywanie alkoholu w celu poprawy nastroju przynosi zgoła odmienny skutek. Stan depresyjny się pogłębia i może prowadzić do prób samobójczych.
Podsumowanie
Objawy alkoholizmu są na każdym jego etapie są inne, a na początku ciężkie do zdiagnozowania. Jednak jeżeli ktoś z naszych bliskich wykazuje podobne zachowania, które zostały ujęte w tym artykule powinno to być dla nas swoiste ostrzeżenie, po którym powinniśmy zacząć działać. Pamiętajmy, że im wcześniej uda nam się rozpocząć leczenie alkoholizmu, tym łatwiejszy powrót do zdrowia.