Jak rozpoznać alkoholika w swoim otoczeniu? Na co zwrócić uwagę? Jakimi niepokojącymi objawami charakteryzuje się osoba uzależniona od alkoholu?
Jak rozpoznać alkoholika – fazy alkoholizmu
Alkoholizm jak i inne uzależnienia objawiają się w sposób dość subiektywny. Ocena czy ktoś jest uzależniony czy nie są trudne do oceny dla osób postronnych. Ciężko odróżnić okazjonalne picie od postępującego powoli uzależnienia.
Faza wstępna, to głównie objawy psychologiczne, uzależniony pije okazjonalnie na urodzinach, imieninach i innych imprezach. Różnica pomiędzy osobą zdrową, a uzależnioną osobą jest taka, że alkoholik traktuje picie jako okazję do poprawy humoru, odprężenia czy załagodzenia objawów stresu. Efekt jest taki, że chory szuka coraz bardziej absurdalnych okazji do sięgnięcia po kieliszek. Faza ta nazywa się w literaturze medycznej fazą wstępną – pre alkoholową.
Kolejnym etapem jest faza ostrzegawcza, która charakteryzuje się nasileniem objawów alkoholizmu. Chora osoba zaczyna miewać luki w pamięci, często dochodzi do picia, w którym osobie uzależnionej kolokwialnie mówiąc “urywa się film”. U osób, które są w tej fazie uzależnienia można dostrzec ochotę do potajemnego picia w samotności, znaczną zmianę zachowania po spożyciu alkoholu oraz tendencję do dyktowania tempa picia na wszelakich imprezach. Alkoholik miewa wyrzuty sumienia, jednak nie dopuszcza do siebie myśli, że nie kontroluje spożywania przez siebie alkoholu.
Ważne sygnały
Wiele objawów można zauważyć w momencie, kiedy dobrze znamy osobę uzależnioną. Wtedy na zasadzie porównania wzorca zachowań przed i po spożyciu alkoholu możemy wywnioskować czy rzeczywiście osoba przez nas obserwowana ma rzeczywiście problem. Do niepokojących sygnałów, których nie można ignorować należą:
- większa tolerancja na alkohol tzw. “mocna głowa”
- głód alkoholowy, potrzeba spożycia alkoholu po ciężkiej imprezie tzw. klinowanie
- brak kontroli nad ilością spożywanego alkoholu
- picie do utraty świadomości
- problemy psychiczne, które “rozwiązują się” na czas upojenia alkoholowego
Choroba alkoholowa ma bardzo trudny i złożony przebieg, dlatego nawet niewielkie sygnały płynące od naszych bliskich nie powinny być ignorowane, warto skorzystać z pomocy psychoterapeutów i uświadomić alkoholika o istniejącym problemie. Im wcześniej zareagujemy tym większa szansa na powrót do życia w trzeźwości.