Odtruwanie organizmu
Odtruwanie organizmu
Podstawowym elementem procesu zerwania z nałogiem jest prawidłowe odtrucie organizmu. Tylko skuteczne działania mające na celu odtruwanie organizmu właśnie są pierwszym, a zarazem jednym z najważniejszych aspektów walki z uzależnieniem. Odtrucie organizmu przyspiesza powrót sił fizycznych, które nie tylko wspomagają skuteczną walkę z nałogiem. Na skutek detoksykacji pacjent po raz pierwszy od długiego czasu może poczuć i cieszyć się pełną trzeźwością.
Następnym krokiem jest takie przygotowanie pacjenta do powrotu do codzienności, aby nie wpadał już więcej w sidła nałogu. W Ośrodku Leczenia uzależnień In Puris przeprowadzamy skuteczne odtruwanie pacjentów uzależnionych od alkoholu, narkotyków czy też leków. Nasza wysoce wyspecjalizowana kadra dba o to, aby odtruwanie organizmu było komfortowe dla pacjentów, a zarazem bezpieczne dla ich zdrowia. Odzyskanie sił witalnych i stawienie czoła nałogowi w następstwie odtrucia organizmu to główny cel jaki wyznaczamy sobie przed przeprowadzeniem procesu rehabilitacji. Walka z uzależnieniem bez przeprowadzenia skutecznego odtrucia organizmu nie będzie efektywna. Dlatego też nasi specjaliści przeprowadzają dokładne badania każdego pacjenta i przygotowują szczegółowy indywidualny plan terapii.
Skuteczna terapia tylko po detoksie
Wykorzystanie najnowszych metod odtruwania organizmu i następująca po tym etapie terapia przynosi wyjątkowo skuteczne efekty, dzięki czemu nasi pacjenci mogą znowu cieszyć się życiem wolnym od niszczących ich nałogów. Każdy organizm reaguje inaczej, dlatego też stosujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta.
Dokładne badania pozwalają na dobranie takich środków farmakologicznych służących odtruciu organizmu, które spowodują zminimalizowanie skutków nagłego odstawienia, a także zregenerują organizm pacjenta. Również czas trwania procesu odtruwania organizmu dostosowany jest do stanu zdrowia oraz stopnia uzależnienia pacjenta. Odtrucie organizmu uzależnionego pacjenta to pierwszy krok do szczęśliwego życia bez nałogu. Dlatego też jest tak bardzo istotnym aspektem terapii uzależnień. Następująca po detoksykacji terapia pozwoli na powrót do normalności i zdrowia.
Odtruwanie organizmu “na własną rękę”
Jeżeli zatrucie alkoholowe nastąpiło po “jednorazowej” mocniejszej imprezie, a nie jest efektem długotrwałej choroby alkoholowej możemy skorzystać z domowych sposobów leczenia tzw. kaca. Kluczowym elementem poradzenia sobie w tej sytuacji jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Przeszywający ból głowy jest skutkiem odwodnienia organizmu. Musimy unikać przyjmowania napojów pod postacią kawy, słodzonych napojów czy energetyków. Spowalniają one proces regeneracji organizmu. Najprostszym i najtańszym sposobem jest przyjmowanie zwykłej wody z dodatkiem wyciśniętej cytryny. Zawiera ona witaminę C, mikroelementy oraz hormony fito-estrogenowe. Cytryna wzmacnia odporność i działa odkażająco. Dobrym sposobem jest picie soków warzywnych nawet parę dni po hucznej imprezie.
Dieta oczyszczająca, która również będzie miała zbawienny wpływ na naszą wątrobę powinna składać się z warzyw takich jak: seler, por, marchewka. Z pomocą również może przyjść bogata w polifenole zielona herbata. Polifenole rozpuszczają toksyny w tłuszczach, dzięki nim powrót do normalnej dyspozycji będzie dużo szybszy. W ostatnich latach popularność wśród nieco bardziej majętnych osób zyskuje zamawianie specjalisty do domu. Podaje on kroplówkę z glukozy i soli fizjologicznej, która dość szybko odbudowuje nadszarpniętą gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu.
Co się stanie jeśli całkowicie odstawimy alkohol?
Osoby lubiące imprezy, które w każdy weekend spożywają alkohol i wracają w sobotę lub niedzielę nad ranem pod wpływem alkoholu mają jedno marzenie – sen. Jest to oczywiste, jednak trzeba sobie uzmysłowić, że sen w stanie upojenia alkoholowego to nic wartościowego. Podczas snu organizm wszystkie siły kieruje na usuwanie toksyn z organizmu. Ile razy miałeś/aś poczucie, że po przebudzeniu jesteś bardziej zmęczona niż przed? Jest to spowodowane tym, że alkohol aktywuje tę część mózgu, która odpowiada za sen. Częste imprezowanie, może powodować, że “świeżość”, odpowiednią koncentrację będziemy odzyskiwać coraz później, stąd pewnie powiedzenie, że nikt nie lubi poniedziałków.
Alkohol sprawia, że czujemy się bardziej głodni, jemy tłustsze potrawy, lub często wracając z imprezy wstępujemy do jakiegoś fast fooda, bo tak jest nam prościej i wygodniej. Takie zachowanie powoduje, że nasz żołądek również nie jest oszczędzany z powodu nadmiernego przejedzenia lub dostarczenia do organizmu ogromnej ilości niezdrowego tłuszczu.
Z uwagi na działanie moczopędne alkoholu, pozbywamy się z organizmu płynów. Przez to nasza skóra z czasem ulega przesuszeniom, mogą wystąpić na niej plamy. Możemy zniszczyć sobie w ten sposób cerę na twarzy lub zacznie pojawiać się łupież na naszych włosach. Dzieje się to z tego względu, że alkohol jest toksyczny. Spożywanie alkoholu może przyczyniać się również do bardzo poważnych schorzeń takich jak rak jamy ustnej, wątroby, piersi, jelita grubego czy odbytu.
Podsumowując ograniczenie lub zaprzestanie picia alkoholu to:
- zdrowszy sen, szybsza regeneracja, większa wydajność
- łatwiejsze utrzymanie stałej wagi
- zdrowa cera, brak dodatkowych czynników kancerogennych
- brak możliwości uzależnienia się
- oszczędność pieniędzy