Jak walczyć z alkoholizmem?
Wiele rodzin borykających się z problemem, często zadaje sobie pytanie jak walczyć z alkoholizmem. Choroba psychiczna, która odciska piętno nie tylko na samej osobie uzależnionej, lecz również na jego najbliższych jest bardzo złożonym problemem. Alkoholizm jest chorobą chroniczną, osoba uzależniona pozostaje taką do końca życia. Składa się z dwóch podstawowych poziomów: nałogowych zachowań oraz problemów psychologiczno-społecznych. Negowanie istnienia problemu jest symptomem uzależnienia. Im wcześniej zauważymy w swoim otoczeniu problem, tym łatwiejsze wyjście z nałogu chorej osoby.
Za uzależnieniem od alkoholu mogą stać czynniki psychologiczne, które występują u osób ze słabą tolerancję na napięcia. Sięgają po alkohol w sytuacjach stresowych, aby rozładować napięcie. Mechanizm działający w tym przypadku powoduje, że osoba coraz częściej sięga po alkohol, tłumacząc sobie i otoczeniu, że musi się uspokoić i wyciszyć. Uzależnienie postępuje coraz bardziej, gdyż chora osoba z coraz to bardziej błahych powodów nadużywa alkoholu.
Przyczyn uzależnienia od alkoholu jest wiele, lecz wszystkie prowadzą do pogorszenia stanu zdrowia, zaburzeń w relacjach rodzinnych czy koleżeńskich. Każdy kto wyciąga rękę, aby pomóc alkoholikowi przede wszystkim musi zdać sobie sprawę, że na tę chorobę nie ma leku. Istnieją środki takie jak anticol czy esperal jednak nie należy ich stosować. Leczenie farmakologiczne ustępuje w tej materii psychoterapii.
Psychoterapia jedyną formą walki
Psychoterapia jest formą oddziaływania na psychikę, pokazuje drogę, w jaki sposób radzić sobie z problemami bez sięgania po alkohol. Człowiek po ukończeniu terapii musi stać się osobą szczęśliwszą, silniejszą niż przed chorobą. Problemy rodzinne czy zawodowe, które są podłożem do rozwoju uzależnienia nie są w stanie zniknąć z życia chorej osoby za pomocą żadnego lekarstwa. Jedynym remedium jest dobrze przeprowadzona terapia, najlepiej z udziałem najbliższych, którzy muszą poznać mechanizmy uzależnienia. Intensywność leczenia jest podyktowana stanem pacjenta i dynamiczności zmian, które następują u niego pod wpływem terapii. Są osoby, którym na samym początku wyjścia z uzależnienia wystarczają do wytrwania w trzeźwości 3-4 spotkania tygodniowo. Zdarzają się jednak przypadki, w których jedynym rozwiązaniem jest 24 godzinny pobyt w ośrodku leczenia uzależnień. Próba walki z chorobą wymaga dużego zaangażowania i sporych zmian w psychice osoby uzależnionej.