Depresja alkoholowa dzieli się na dwa rozpoznania. Pierwszym z nich jest pierwotny alkoholizm z wtórną depresją, drugim pierwotna depresja z wtórnym alkoholizmem. Na depresję alkoholową częściej zapadają mężczyźni niż kobiety, lecz z każdym rokiem statystyczny dystans obu płci jest coraz mniejszy. Jak pokazują badania statystyczne tylko 10 procent cierpiących na depresję alkoholową, pierwotnie cierpiała na depresję.
Czym jest depresja alkoholowa?
Depresja alkoholowa łączy typowe dla depresji objawy (przygnębienie, niska samoocena, brak wiary w siebie, myśli samobójcze) z silnym uzależnieniem od alkoholu. Choroba ta jest niezwykle groźna, ponieważ próby szukania ulgi chory odnajduje w alkoholu, a ten gdy przestaje działać powoduje pogłębienie stanu depresyjnego. Depresja może być zarówno przyczyną alkoholizmu, jak również rozwinąć jako powikłanie choroby alkoholowej.
O depresji alkoholowej możemy mówić w kilku przypadkach:
- gdy stała się problemem i przyczyną sięgnięcia po alkohol, alkohol w tym przypadku ma stać się katalizatorem, lecz dzieje się zgoła odmiennie, człowiek z depresją staje się dodatkowo uzależniony od alkoholu
- może pojawić się również w trakcie uzależnienia, w momencie kiedy człowiek zaczyna uświadamiać sobie w jak trudnej sytuacji życiowej się znalazł (zwolnienie z pracy, złe relacje z bliskimi itp.). W takim wypadku często dochodzi do prób samobójczych.
- może również rozwinąć się jako następstwo nagłego odstawienia alkoholu. Staje się elementem zespołu abstynencyjnego. Przyjmuje łagodne formy, trwa niespełna miesiąc, zwykle nie wymaga leczenia.
- może dotyczyć osób, które są wieloletnimi abstynentami i uważają się za uwolnione od nałogu, słabość wywołana przez depresję może stać się przyczynkiem do powrotu do uzależnienia.
Leczenie depresji alkoholowej
Leczenie tego schorzenia jest bardzo trudne, gdyż alkoholizm skutecznie może maskować objawy depresji. Ważne jest, aby doprowadzić do prawidłowego rozpoznania i wprowadzić dwutorowe leczenie. Aby leczenie przebiegało poprawnie należy walczyć z alkoholizmem i zaburzeniami psychicznymi równolegle. Tu należy wspomnieć, że alkoholik zostaje alkoholikiem na całe życie. Celem psychoterapii jest trwała abstynencja i odzyskanie radości z życia bez potrzeby spożywania alkoholu. Tylko ona może doprowadzić do ustąpienia depresji alkoholowej.