Prywatne leczenie alkoholizmu w świecie współczesnej motywacji
Od dawna naukowcy zastanawiali się jakie potrzeby ludzkie kierują motywami człowieka w procesie leczenia alkoholizmu. Dzięki nieustannej pracy badaczy mamy wiele wyjaśnień. Prywatne leczenie alkoholizmu bardzo duży nacisk kadzie na to, aby pacjent mógł postrzegać porażki jako okazję do rozwoju, nie zaś jak kulę u nogi przypominającą nieudolność. Większość osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych żyje w przekonaniu, że tylko wytykanie sobie błędów wzbudzi chęć życia w trzeźwości i zmotywuje do leczenia. Nie mniej jednak okazało się, że prywatne leczenie alkoholizmu potwierdziło tezę, że czynnikiem leczącym w psychoterapii jest praca na zasobach ludzkich oraz w grupie terapeutycznej. Wygląda na to, że nie tylko biologia nas ogranicza, ale i sposób myślenia o nas samych. Nie bez powodu pacjenci wskazują myśl jako jeden z najtrudniejszych objawów do przezwyciężenia. Jednym głosem mówią, że toksyczną myśl trzeba przekierować na inne tory myślowe oraz zacząć myśleć o rzeczach przyjemnych, postawionych celach.
Motywacja, a prywatne leczenie alkoholizmu
Teorie motywacyjne głoszą, że za każdym zachowaniem kryje się przyczyna. Tak więc motywacja zastępcza w postaci grupy pozwala poprzez obserwowanie innych osób przewidzieć, które z działań przyniosą niepowodzenia, a które nagrody. Wobec tego prywatne leczenie alkoholizmu wprowadzając to narzędzie pracy daje możliwość pacjentom nie tylko unikać błędów, lecz również planować optymalny przebieg działania do realizacji pożądanych celów. Opierając się na teorii społecznego uczenia energię z działania, kierunek i wytrwałość zależą wyłącznie z pozyskiwanych informacji ze środowiska. Podsumowując społeczną teorię uczenia się ludzie obserwując innych nie tylko się uczą określonych zachowań , lecz również dowiadują się, jakie są ich konsekwencje.
Pozytywne postrzeganie siebie
Prywatne leczenie alkoholizmu jest zdania, że źródłem motywacji pacjentów uzależnionych od substancji psychoaktywnych jest rozziew między tym, co się znajduje na zewnątrz , w otoczeniu, a wnętrzem człowieka. Jednak można to odczuwać jako wyzwanie w procesie leczenia, albo jako zagrożenie. Nie ulega natomiast wątpliwości, że podczas interakcji ze środowiskiem rozwija się w nas potrzeba akceptacji, a więc potrzeba bycia ocenianym, aprobowanym, i kochanym. Konstruktywne informacje zwrotne od grupy przyczyniają się do powstania pozytywnego obrazu samego siebie, pozytywnej samooceny. Pozytywne postrzeganie siebie jest warunkiem utrzymania życia w trzeźwości.