Skutki alkoholizmu
Skutki alkoholizmu niosą ze sobą poważne konsekwencje. Nie tylko oddziałują na zdrowie fizyczne i psychiczne osoby uzależnionej, lecz na jego najbliższe otoczenie. Oprócz niewydolności różnych układów w organizmie, alkoholizm przyczynia się do zaburzeń w funkcjonowaniu rodziny, sprzyja przemocy domowej, przestępczości czy jest odpowiedzialny za utratę pracy bądź wieloletnich znajomości. W dzisiejszym artykule streścimy bezpośredni wpływ alkoholu na organizm.
Układ krążenia
Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do powstawania schorzeń w układzie sercowo-naczyniowym. Nadciśnienie tętnicze jest spotykane nawet u 30 procent mężczyzn nadużywających alkoholu. Może to prowadzić do wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca. U osób długotrwale pijących może wystąpić zmiany zwyrodnieniowe włókien mięśnia sercowego, a to z kolei może doprowadzić do niewydolności krążenia. Alkohol ma również wpływ na pracę naszego serca, spożywanie alkoholu prowadzi do powstawania zaburzeń rytmu jego pracy, co może prowadzić do śmierci.
Układ nerwowy
W układzie nerwowym najszybciej dochodzi do zmian z uwagi na neurotoksyczne działanie etanolu. Na powstawanie zmian w tym układzie dodatkowo wpływa brak odpowiedniej ilości witamin z grupy B, które są wypłukiwane przez alkohol. Patologiczne zmiany mogą powodować zapalenie wielonerwowe, które charakteryzuje się zaburzeniami czucia, nerwobólami czy bólami mięśniowymi. W skrajnych przypadkach może dochodzić do zaniku mięśnie i powstawaniu niedowładów. Alkohol przyczynia się również do osłabienia wzroku, przewlekłe picie powoduje neuropatię wzrokową, która charakteryzuje się zaburzeniem widzenia a w najgorszym wypadku może prowadzić do ślepoty. Choroba alkoholowa może doprowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu, co powoduje powstanie otępienia, chory ma wyraźną niewydolność intelektualną, przestaje rozumieć co się dzieje wokół niego, zatraca kontrolę nad najprostszymi potrzebami fizjologicznymi.
Układ pokarmowy
Zmiany spowodowane przez alkohol w tym układzie są dość znaczące. Najczęściej spotykaną dolegliwością są stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej,przełyku, żołądka i dwunastnicy. Pojawiają się nadżerki, wybroczyny oraz może dojść do krwawienia spowodowanego pęknięciem błony śluzowej. Wątroba, w której alkohol jest metabolizowany reaguje stłuszczeniem, zapaleniem a na końcu dochodzi do marskości narządu. Marskość objawia się ogólnym osłabieniem, chudnięciem, powstawaniem obrzęków, żylaków przełyku, przez które może nastąpić obfity krwotok. Uszkodzenie wątroby przez alkohol może prowadzić do raka wątroby. Trzustka również ulega przewlekłemu zapaleniu związane jest to z zagęszczeniem i wytraceniem substancji białkowych w kanalikach trzustkowych. W późniejszym etapie powikłań dochodzi do cukrzycy z uwagi na uszkodzenie gruczołu odpowiedzialnego za produkcję insuliny.
Układ immunologiczny
Skutki alkoholizmu nie pozostawiają obojętnie układu odpornościowego. Nadmierne, przewlekłe spożywanie alkoholu powoduje upośledzenie reakcji obronnej organizmu. Alkoholik jest bardzie podatny na wszelkie choroby zakaźne z uwagi na ograniczenie zdolności produkcji przez limfocyty przeciwciał.
Skutki alkoholizmu – podsumowanie
W naszym artykule przedstawiliśmy wpływ na 4 najważniejsze układy naszego organizmu. Zmiany w organizmie poczynione przez nadmierne spożycie alkoholu są bardzo niebezpieczne i mogą doprowadzić do trwałej utraty zdrowia lub nawet śmierci. Trzeba również wspomnieć o pośrednich przyczynach, gdyż wiele osób pod wpływem alkoholu ulega wypadkom komunikacyjnym, czy narażona jest na urazy spowodowane utratą równowagi.