Życie z alkoholikiem
Życie z alkoholikiem nie jest obojętne dla jego bliskich. Podczas choroby alkoholowej członków rodziny dotyka współuzależnienie. Zwykły ludzki odruch w postaci chęci udzielenia pomocy alkoholikowi powoduje, że osoby zdrowe zaczynają koncentrować swoją uwagę wokół alkoholu. Zaczynają myśleć o tym co mogą zrobić, aby bliska osoba nie sięgnęła po raz kolejny po kieliszek.
Jak zachować się jeżeli wróci pijany, w jaki sposób z nim dyskutować po wytrzeźwieniu? Próba znalezienia w swojej głowie odpowiedzi na te pytania rozpoczyna obsesję alkoholową. Zastanawiasz się przez cały dzień czy twój partner/-ka mąż/żona wróci trzeźwy /-a czy pijany /-a. Twoje życie zaczyna się koncentrować wokół alkoholu.
Czy jestem w pułapce współuzależnienia?
Jeżeli chronisz osobę uzależnioną uciekając się do kłamstw, ukrywasz jego/jej problemy przed bliskimi/rodziną. Jeśli chronisz osobę uzależnioną przed konsekwencją jej czynów, za obecną sytuację winisz siebie to na pewno tkwisz w pułapce uzależnienia. Skutkiem współuzależnienia mogą być zaburzenia połączone z nerwicą, cierpienie emocjonalne, zażywanie leków uspokajających lub nasennych w celu poprawy samopoczucia. Współuzależnienie ściśle wiąże się z postawą przyzwolenia. Osoby współuzależnione zaczynają żyć w podobnym systemie iluzji i zaprzeczeń co sam alkoholik. Próbują usprawiedliwiać chorego tłumacząc jego chorobę czy to stresem w pracy, czy nie najlepszym dzieciństwem. Przesuwanie odpowiedzialności za picie powoduje wspomaganie i dalszy rozwój uzależnienia.
Szukaj profesjonalnej pomocy
Uważaj na błędne przekonanie, że samotnie poradzisz sobie z problemem. Alkoholik i ty w tej chwili tkwicie w błędnej rzeczywistości, która już nie tylko ciągnie na manowce osobę uzależnioną, lecz także Ciebie. Czas najwyższy zacząć szukać sojuszników do próby wyrwania się ze szponów choroby, czas na szczerą rozmowę z najbliższą rodziną. Tylko pomoc psychoterapeuty i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia alkoholizmu jest jedyną słuszną drogą. Leczenie alkoholizmu to bardzo trudne zadanie, najlepszym rozwiązaniem jest pobyt osoby uzależnionej w całodobowym ośrodku leczenia uzależnień. Potrzebne jest również wsparcie najbliższych i aktywne ich uczestnictwo w terapii. Lekarze są zdania, że jeden rok tkwienia w patologicznej sytuacja wymaga miesiąca intensywnej pracy psychicznej z osobą uzależnioną. Jeżeli w tym artykule odnajdujesz swoje wzorce zachowań najwyższy czas na rozpoczęcie procesu leczenia.