Terapia odwykowa online
Terapia odwykowa online to uzupełnienie podstawowej terapii lub alternatywa dla osób, dla których dojazd do ośrodka stanowi problem. Jest bardzo pomocna po ukończeniu stacjonarnej terapii w wypadku gorszego samopoczucia uzależnionego i możliwości przerwania abstynencji. Rozmowa z terapeutą w chwili słabości pozwala na zachowanie trzeźwości i uniknięcia powrotu do złych przyzwyczajeń. Terapia zamknięta powoduje, że osoba uzależniona musi zrezygnować z pracy lub iść na L4. Nie każdy może sobie pozwolić na absencję przez dłuższy okres czasu. Dzięki elastycznym godzinom pracy terapeutów, każda osoba, która potrzebuje pomocy będzie w stanie ustalić z danym terapeutą godziny i dni, w których będzie mogła uczestniczyć w terapii.Czasem osoba uzależniona nie chce się leczyć, ponieważ nie potrafi przezwyciężyć stresu, lęku związanego z uczestnictwem w terapii stacjonarnej. Terapia odwykowa online z powodzeniem może być wstępem do terapii zamkniętej w naszym ośrodku lub może być przeprowadzona w całości za pośrednictwem wideokonferencji. Dzięki prowadzeniu terapii online pacjent czuje się pewniej, co powoduje jego większą otwartość. Osoba uzależniona czuje większy komfort pracy z terapeutą przebywając u siebie w domu niż w całkowicie obcym środowisku. Oszczędza także czas i pieniądze potrzebne na ciągłe dojazdy do ośrodka leczenia uzależnień. Do przeprowadzenia terapii online wystarczy dowolne medium posiadające kamerę wraz z dostępem do internetu (laptop, tablet, smartfon).
Czy terapia odwykowa online może być skuteczna?
Czteroletnie badania amerykańskiego Departamentu ds. Weteranów objęły próbą 98 609 pacjentów z różnymi problemami sfery psychicznej. Po ukończeniu badań i zebraniu wyników stwierdzono, że dzięki wprowadzeniu zdalnej terapii za pośrednictwem wideokonferencji liczba pacjentów potrzebujących pomocy spadła o 25 procent. Dzięki tak szeroko zakrojonym badaniom udało się jednoznacznie potwierdzić działanie psychoterapii online. Dzięki natychmiastowej interwencji i możliwości skorzystania ze zdalnej pomocy spadła ilość osób hospitalizowanych, którzy dzięki skontaktowaniu się z psychoterapeutą rezygnowali z prób samobójczych lub nie sięgali po środki uzależniające.
Badania na tak dużej grupie obywateli jednoznacznie wskazują, że terapia online przyczynia się do poprawy stanu pacjentów i ma realny wpływ na proces ich zdrowienia.
Źródło oraz dokładny opis badania.